Vánoční stromeček pro Prahu a okolí

Historie vánočních stromečků v Čechách a na Moravě

V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Tato tradice se však rozvíjela jen velmi pomalu a své místo si vydobyla vlastně až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách. Na trzích, které se pořádaly před Vánocemi se sice prodávaly nejrůznější napodobeniny ve formě vyřezávaných stromků, nebo stromečků z kartonu, ale v Čechách se nejvíce zalíbily stromky opravdové, především smrčky a jedličky. Ty se zdobily nejen samotným cukrovím, zpravdila tedy perníčky, ale i jablky, hruškami a dokonce i mandlemi. Okolo roku 1860 tyto ozdoby doplnily vánoční svíčky – tenkrát to byly ještě svíčky lojové.

Vánoční stromy na náměstí

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.
Na náměstí ve městech se často umísťují velké vánoční stromy. A je úplně jedno, jestli jste obyvatelem Prahy, Českých Budějovic, Hradce Králové, či Brna. Během vánočních svátků vám na vašem náměstí určitě bude dělat radost překrásný vánoční stromek té patřičné velikosti.

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské náměstí sv. Petra. Dalším pak byl šedesátelitetý strom z Domažlicka, který Vatikánu věnovala bavorská obec Waldmünchen v roce 2013. Tato přeshraniční spolupráce byla považována z výrazný mílník v dějinách česko-německých vztahů, což ocenil samotný papež.

 


style="display:block; text-align:center;"
data-ad-layout="in-article"
data-ad-format="fluid"
data-ad-client="ca-pub-1404243664546866"
data-ad-slot="5988440159">
Vánoční stromeček pro Prahu a okolí